Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji w Inowrocławiu październik 2015r.

Od 19 do 23 października obchodzono w Inowrocławiu już piąty raz Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Jak co roku obchody zorganizowały Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy – Filia w Inowrocławiu oraz Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Inowrocławiu, wraz z Filią w Kruszwicy.
Podczas trwania „Tygodnia” rozstrzygnięto wyniki konkursu adresowanego do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych „Mistrz Kaligrafii” po honorowym patronatem Prezydenta Inowrocławia. Jury konkursowe przyznało trzy równorzędne trzecie miejsca. Zdobyli je: Klaudia Dominiak –Szkoła Podstawowa w Kościelcu, Patrycja Pełka – Szkoła Podstawowa w Tupadłach, Oliwia Sosnowska – Szkoła Podstawowa Integracyjna w Inowrocławiu. Wyróżniono: Oliwię Gremplewską (Szkoła Podstawowa w Rojewicach), Kamila Kłosa, Szymona Koniecznego i Martynę Wardę (Szkoła Podstawowa nr 11 w Inowrocławiu), Monikę Łączną (Szkoła Podstawowa w Polanowicach), Klaudię Maj i Natalię Pracką (Szkoła Podstawowa w Pakości). Nagrody zwycięzcom wręczyła Beata Szydłowska, pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Inowrocławiu.
W trakcie ETŚD zaproszono rodziców, nauczycieli i dzieci na różne zajęcia. Pani Joanna Gronowska psycholog z poradni zaprosiła rodziców i nauczycieli na warsztaty „Trudności szkolne a zaburzenia emocjonalno-społeczne u dzieci”. Pani Joanna Jóźwiak (logopeda) przy pomocy Pani Beaty Szydłowskiej przeprowadziła ciekawe zabawy logopedyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym „Podróż lokomotywą Pana Tuwima”. Pani Beata Kotlarek z Biblioteki Pedagogicznej zapoznała uczniów klas maturalnych z III LO w Inowrocławiu z warsztatem informacyjnym Biblioteki Pedagogicznej, Pani Beata Szydłowska rozmawiała z młodzieżą na o problemach uczniów dyslektycznych. Psycholodzy Pani Magdalena Gawlak i Pani Alina Woźniak zapoznały nauczycieli i pedagogów szkolnych z „Wybranymi zaburzeniami psychicznymi u dzieci i młodzieży”. Pani Beata Szydłowska spotkała się z nauczycielami języków obcych, by przedstawić problemy ucznia z dysleksją na lekcjach języka obcego. W Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbyły się warsztaty literackie, połączone z konkursem pod hasłem „Charles Dickens –
sławny pisarz i dyslektyk”, które poprowadziły Irena Hanowska z Biblioteki Miejskiej, Grażyna Wróblewska z Biblioteki Pedagogicznej i Beata Szydłowska. Wzięły w nich udział dzieci ze świetlic środowiskowych. Zwyciężyła drużyna ze świetlicy w Gnojnie.
21 października Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Inowrocławiu z filią w Kruszwicy zaprosiła wszystkich chętnych na „Dzień Otwarty”. Odbyły się konsultacje indywidualne ze specjalistami, badania przesiewowe mowy, wzroku i słuchu oraz porady dotyczące wyboru szkoły i zawodu. Dyżur pełnili psycholodzy, pedagodzy, terapeuci oraz logopedzi.
Całość obchodów ETŚD koordynowały Pani Beata Szydłowska (PP-P) oraz Magdalena Jaskulska-Hamadi (PBW).
Dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie oraz aktywny udział w obchodach.

132