Jak sobie radzić w sytuacji izolacji społecznej
Ogłoszona przez Światową Organizację Zdrowia pandemia postawiła społeczeństwo w nowej rzeczywistości. W tym szczególnym czasie możemy przeżywać różne (czasami skrajne) emocje – od lęku, niepokoju i bezradności po gniew i frustrację. To, co w tym czasie zrobimy i jak sobie poradzimy z izolacją, w dużym stopniu zależy od nas samych.
Drodzy Państwo, skorzystajcie przynajmniej z niektórych z poniższych zaleceń:
- Ograniczcie czas oglądania/słuchania informacji o koronawirusie. Sprawdzajcie głównie wiadomości dotyczące wprowadzanych lub znoszonych ograniczeń.
- Upewnijcie się, co Wasze dzieci wiedzą na temat koronawirusa. W razie potrzeby spokojnie udzielajcie konkretnych informacji (np. w jaki sposób można się zarazić).
- Przypominajcie o podstawowych zasadach ochrony przed zakażeniem (prawidłowe mycie rąk, dezynfekcja itp.). Dawajcie dobry przykład.
- Wyjaśnijcie dzieciom potrzebę pozostania w domu – jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy rodzice muszą wyjść do pracy. Od dnia 20.04.2020 r. następuje zmiana przepisów dotycząca przemieszczania się – młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej. Uświadomcie nastolatkom fakt, że ich odpowiedzialne zachowanie może uchronić pozostałych członków rodziny przed zarażeniem.
- Korzystajcie z technologii (media społecznościowe, komunikatory, telefon itp.), aby pozostać w kontakcie z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Utrzymywanie bliskich relacji z ważnymi dla Was osobami ma wpływ na poprawę samopoczucia psychicznego obu stron.
- Wykorzystajcie czas na poznanie zainteresowań Waszych dzieci. Możecie być zaskoczeni, że mają uzdolnienia, o których nie wiedzieliście.
- Wybierzcie się na wirtualną wycieczkę do muzeum, teatru, zoo itp.
https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl
- Korzystajcie z technik relaksacyjnych (np. Trening Autogenny Shultza w wykonaniu Rafała Seremeta – YouTube). Techniki oddechowe, np. metodą „4-7-8” (wdychanie powietrza przez 4 sekundy, wstrzymanie powietrza przez 7 sekund i wydychanie przez 8 sekund), powtórzyć cykl czterokrotnie. Zachęcajcie wszystkich domowników do wspólnego relaksu.
- Dajcie dzieciom jasny przekaz, że jesteście gotowi na rozmowę na każdy temat.
- Pomóżcie dzieciom w rozładowaniu nadmiernego napięcia. Wspólnie wypróbujcie różne sposoby (np. boksowanie poduszki, rysowanie emocji, darcie papieru itp.). W razie potrzeby sami z nich korzystajcie.
- Bądźcie dla siebie wyrozumiali, nie krytykujcie się.
- Wykorzystajcie ten czas na wspólne zabawy, gry, czytanie książek, oglądanie filmów, rozwiązywanie krzyżówek itp.
- Zadbajcie o kondycję fizyczną całej rodziny. Poszukajcie w internecie takich ćwiczeń, które są możliwe do wykonania w Państwa warunkach mieszkaniowych.
- Odpowiedzialnie korzystajcie z dozwolonych możliwości wychodzenia z domu. Jeżeli pies zaczyna się przed Wami chować, to znaczy, że nie ma ochoty na dwudziesty spacer .
- Szukajcie okazji do śmiechu – poprawia nastrój, wzmacnia odporność, ułatwia relacje międzyludzkie (nie śmiejmy się z kogoś), dodaje energii, rozładowuje stres. Oglądajcie komedie, opowiadajcie sobie żarty, wspominajcie śmieszne wydarzenia z Waszego życia.
- Nie rezygnujcie z rutyny. Wspólnie ze wszystkimi domownikami zaplanujcie harmonogram dnia. Dzięki temu w tym trudnym czasie będziecie mieli poczucie kontroli. Bądźcie elastyczni, dostosowujcie plan do aktualnych potrzeb.
- Uczcie się od siebie nawzajem (np. gotowania, rysowania, korzystania z komputera, majsterkowania itp.).
- Zapewnijcie sobie odrobinę prywatności. Wspólnie wyznaczcie choćby niewielki kącik, w którym można spokojnie posiedzieć.
- Pomóżcie dzieciom w korzystaniu z ustalonej przez nauczycieli nauki zdalnej. Zachęcajcie do systematycznego samokształcenia z wykorzystywaniem różnorodnych stron internetowych, np. https://lekcjewsieci.pl/.
Pozostanie w domu dla większości z nas jest trudne, ale dzięki temu chronimy siebie i innych.
Beata Humphrey