„PRZEŻYJMY TO RAZEM”
Ogłoszony stan epidemii z powodu koronawirusa zmusił dzieci i większość rodziców do pozostania w domach i do przeorganizowania dotychczasowego stylu życia. Czas izolacji jest trudny dla dzieci (nie chodzą do przedszkola, szkoły, mają ograniczony znacznie kontakt z rówieśnikami oraz brakuje im aktywności ruchowej), jak i rodziców, którzy oprócz wypełniania codziennych obowiązków muszą zapełnić czas swoim pociechom w taki sposób, aby zapobiec pojawiającym się ewentualnym napięciom, czy konfliktom. Najprościej i najłatwiej byłoby pozwolić dzieciom spędzić czas wolny przed telewizorem, czy komputerem, ale przecież nie o to chodzi, chcemy, aby ten wyjątkowy okres został zorganizowany w sposób konstruktywny, kreatywny i z pożytkiem dla rozwoju naszych dzieci.
Warto wspólnie ze wszystkimi domownikami ustalić dobry plan działania. Pozwoli to nam spędzać czas wydajnie, bez napięć, chaosu i wzajemnych pretensji. Umieśćmy w nim to, co chcielibyśmy, aby było realizowane każdego dnia. Oznaczmy czas na pracę, szkołę, naukę, posiłki, porządki w domu i relaks. Włączmy dzieci w drobne prace domowe, np.: przygotowywanie posiłków (niech kroją, dosypują, odmierzają, dolewają, mieszają) czy sprzątanie – oczywiście stopień zaangażowania zależy od wieku dziecka i jego umiejętności, niech robi to w swoim tempie, nie krytykujmy, uczmy i uświadamiajmy, że oprócz nauki i przyjemności życie składa się też z innych czynności, umiejętności, które zdobędzie to jego wyposażenie na przyszłość. Plan powinien mieć możliwość modyfikacji i uwzględniać potrzeby wszystkich domowników.
Żeby zapobiec nadmiarowi zajęć i nie zniechęcić dziecka polecam organizowanie dziennych bloków tematycznych, poniżej zamieściłam przykłady, które mogą być inspiracją do działania i poszukiwania własnych pomysłów.
PONIEDZIAŁEK – ZABAWY RUCHOWE, np.:
- rzucanie piłeczką, maskotką, kulką papieru do celu
- konkurs taneczny
- bitwa na papierowe kulki
- zabawa w chowanego ( o ile pozwoli nam posiadany metraż)
- „Wszystko zwierzę co ma pierze fruwa” – wymieniamy różne zwierzęta, np.: kanarek fruwa, wróbel fruwa, hipopotam fruwa. Za każdym razem, gdy wypowiadamy nazwę zwierzęcia – podnosimy ręce, udając, że machamy skrzydłami. Wszyscy muszą pokazywać ten sam ruch, ale tylko w chwili, gdy mowa jest o ptakach (bądź zwierzętach wyposażanych w skrzydła – kwestię tę warto ustalić przed zabawą). Jeśli ktoś się zagapi i będzie pokazywał skrzydła przy innym zwierzęciu – musi dać jakiegoś fanta, aby je wykupić trzeba wykonać konkretne ćwiczenie, np.: trzy przysiady, pięć podskoków na jednej nodze.
- Ćwiczenia z Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona – ćwiczenia znajdziesz na stronie sosrodzice.pl lub YouTube Webmama.pl
WTOREK – ZAJĘCIA PLASTYCZNE, np.:
- kolorowanie
- malowanie farbami
- lepienie z plasteliny, modeliny, masy solnej, papierowej (przepisy dostępne na kanale YouTube)
- wycinanie, wydzieranie
- rysunki tematyczne, np.: wiosna
- nauka przyszywania guzików
- składanie papieru metodą origami (wiele filmików dostępnych na kanale YouTube, np.: Zrób to sam – kreatywne spędzanie czasu w domu)
Więcej inspiracji znajdziecie Państwo na stronie mojedziecikreatywnie.pl, www.youtube.com Ewa Wojtan Moje Dzieci Kreatywnie
ŚRODA – ZABAWY WSPOMAGAJĄCE ROZWÓJ UMYSŁOWY
- gry planszowe
- gry pamięciowe Memory
- rebusy, quizy, zgadywanki, krzyżówki, wykreślanki
- zadania z liczeniem
- wyjaśnianie różnych słów (np.: z pomocą dostępnych w domu słowników, encyklopedii, gazet)
- czytanie książek z podziałem na role, opowiadanie obrazków
- tworzenie opowiadań, np.: ustalamy słowo „widelec” i budujemy historyjkę
- kalambury
CZWARTEK – ZABAWY MOJEGO DZIECIŃSTWA (pokażmy dzieciom w co bawili się ich dziadkowie, babcie i my sami), np.:
- gra w państwa i miasta
- gra w kapsle od butelek (taśma do wyznaczenia torów, kilka kapsli i już mamy wyścigi)
- gra w kratę (taśma do wyznaczenia pól, kapsel, nakrętka i zabawa gotowa)
- kółko i krzyżyk
- gra w statki, głuchy telefon
- zaplątane sznurki – ztringz.com lub YouTube ztringz_academy
Więcej inspiracji w książce H. Baum „Odkrywamy na nowo zabawy z czasów naszych babć” Wydawnictwo Jedność
PIĄTEK – CZAS WYCISZENIA (dbanie o higienę psychiczną), np.:
- jesteśmy w jednym pokoju, każdy z domowników zajmuje się sobą (można czytać, układać puzzle, rozwiązywać krzyżówkę, albo po prostu poleżeć), wszyscy jesteśmy w zasięgu wzroku, ale staramy się, aby było cicho, spokojnie
- uszanujmy, gdy ktoś chce pobyć sam w innym pomieszczeniu, ma do tego prawo
SOBOTA – CZAS, KTÓRY ZAGOSPODARUJE JEDEN Z DOMOWNIKÓW, on decyduje o tym co będziemy robić z zaleceniem „zostańmy w domu”.
NIEDZIELA – HISTORIA RODZINY, np.:
- uporządkujmy zdjęcia rodzinne (opiszmy je – czas, miejsce, osoby z imienia i nazwiska oraz stopień pokrewieństwa, powspominajmy wydarzenia, które zostały na nich utrwalone, mamy wtedy też możliwość porozmawiać z dzieckiem o emocjach – nazwać je, określić kontekst sytuacyjny)
- oglądanie pamiątek rodzinnych, przypominanie historii z nimi związanych
- tworzenie drzewa genealogicznego – okazja do odnowienia kontaktu (telefonicznego) z krewnymi, dopytać się, uzupełnić posiadaną wiedzę
Wiele propozycji, inspiracji, pomysłów znajdziecie Państwo w Internecie, ale zachęcam do rozejrzenia się po domu i wykorzystania tego co macie, taki mały recykling. Może odkurzymy zapomniane gry, zabawki, książki, wykorzystamy słoiki, pudełka, guziki, gazety itp i nadamy im nowe, inne znaczenie.
Pamiętajcie też o tym, aby dzień zaczynać dobrym słowem, okazywać sobie dużo wyrozumiałości i cierpliwości. Warto wieczorem dokonać krótkiego podsumowania, co podobało się, a co nie, co należałoby zmienić, czego robić więcej, a z czego zrezygnować. Najważniejsze jest to, aby chciało się nam podjąć trud, a na pewno będzie to fajnie spędzony czas z rodziną.
Życzę powodzenia
P.S.
W rozmowie z dzieckiem o koronawirusie można wykorzystać darmową książeczkę elektroniczną „Masz tę moc” wydawnictwa Olesiejuk www.wydawnictwoolesiejuk.pl
Na koniec kilka przydatnych linków:
- gryzabawy.pl
- kreatywniewdomu.pl
- kreatywnadzungla.pl
- eduzabawy.com
- www.zabawyzarchimedesem.pl
Opracowała: Katarzyna Kościńska